Sestanek v Parizu -januar 2020

Z A B E L E Ž K A

 

o udeležbi predstavnikov Slovenskega centra PEN na zasedanju Odbora pisateljev za mir Mednarodnega PEN, ki je bil 21. in 22. januarja 2020 v Parizu

 

      Na povabilo Emanuela Pierrata, predsednika Odbora pisateljev za mir (WfPC – Writers for Peace Committee) Mednarodnega PEN in Francoskega centra PEN, je v prostorih Francoskega centra PEN v Parizu potekalo zasedanje WfPC. Iz Slovenije smo se zasedanja udeležili: mag. Franc Mikša, podpredsednik WfPC, dr. Edvard Kovač, stalni tajnik WfPC, in Ifigenija Simonović, predsednica Slovenskega centra PEN. Zasedanja so se udeležili vsi štirje podpredsedniki WfPC: Vera Tyhtilä – Finish PEN Centre, Simon Mundy – Wales PEN Cymru, Tienchi Martin-Liao – Independent Chinese Pen Centre, in F. Mikša, ter številni člani Upravnega odbora WfPC. Zasedanja se je udeležila tudi osem članska delegacija Mednarodnega PEN iz Londona, ki sta jo vodila predsednica Jennifer Clement in izvršni direktor Mednarodnega PEN Charles Torner. Ifigenija Simonović pa je bila posebej povabljena kot predsednica Slovenskega centra PEN, ki v času od 21. do 24. aprila 2020 na Bledu organizira že 52. Mednarodno srečanje pisateljev, v okviru katerega se bodo večkrat ločeno sestali člani WfPC.

      Z zasedanjem WfPC je E. Pierrat uresničil obljubo, ki jo je dal ob svoji izvolitvi septembra 2019 na Kongresu Mednarodnega PEN v Manili (Filipini), da bo vsako leto poleg dveh rednih zasedanj WfPC (prvo poteka vsako leto aprila na Bledu v okviru Mednarodnega srečanja pisateljev, drugo pa septembra v okviru rednega letnega Kongresa Mednarodnega PEN), v januarju organiziral še dodatno zasedanje, ki ga je poimenoval 'vmesno zasedanje WfPC'. 'Vmesna zasedanja' bodo obravnavala tudi problematiko posameznih svetovnih regionalnih skupin držav, zato bo zasedanje januarja 2021 v Bamaku (Mali), januarja 2022 pa v Beirutu (Libanon). Ob tej priložnosti je Pierrat potrdil, da bo septembra leta 2022 letni Kongres Mednarodnega PEN organizirala Francija v mestu Nantes, tako so potrjeni datumi kongresov Mednarodnega PEN za naslednja tri leta (september 2020 Uppsala na Švedskem, septembra 2021 Oxford v Veliki Britaniji, kjer bo potekala svečanost ob 100-obletnici ustanovitve Mednarodnega PEN). Vse termine je potrdilo tudi vodstvo Mednarodnega PEN.

      Na prvem sestanku WfPC, 21.1.2020, ki ga je vodil E. Pierrat, je bilo pozitivno ocenjena vsebina zasedanja WfPC (sprejete tri resolucije, protestna izjave glede aktualnih dogodkov  v Hong Kongu, okrogla miza z naslovom Sovražni govor, okvirni program dela za tri leta idr), ki je potekalo med Kongresu Mednarodnega PEN v Manili, kar so še zlasti izpostavili predsednica Mednarodnega PEN J. Clement in njeni sodelavci. Resolucije sprejete v Manili so v Parizu predstavili podpredsedniki WfPC (Resolution on Threats to Democracy, Resolution on Threats to Freedom of Expression and Peace in South and East Asia, Resolution on Migration and Displaced Writers).

    Na predlog WfPC in ob podpori Francoskega centra PEN smo uskladili in soglasno sprejeli Pariško resolucija o svobodi izražanja proti sovražnemu govoru (Paris Resolution on Freedom of Expression Against Hate Speech), ki bo objavljena tudi na spletni strani Slovenskega centra PEN. Resolucija se navezuje na peto obletnico treh terorističnih napadov v Franciji, najbolj znan napad je bil na sedež satiričnega časopisa Charlie Hebdo januarja 2015 v Parizu.

      WfPC se je seznanil in podprl manifest predsednice Mednarodnega PEN Jennifer Clement z naslovom Democracy of the Imagination.

     

      Na okrogli mizi posvečeni Davidu Isaacu z naslovom Roles of Writers against Popular Protests so sodelovali panelisti iz Libanona, Čila, Sudana, Hong Konga, Haitia, Srbije, Francije in Alžirije; uvodnim nastopom je sledila široka razprava.

      Zvečer smo udeleženci v prostorih založbe Espace des Femmes sodelovali na literarnem večeru z naslovom Women's Voice in Africa. Uvodne nagovore pa so imeli Jannifer Clement, Emmanuel Pierrat, Carles Torner in predstavnica založbe.

       Naslednji dan, 22. Januarja 2020, so se sestali le člani Upravnega odbora WfPC, predstavniki Mednarodnega PEN in Francoskega centra PEN, slednji so predstavili nekaj organizacijskih podrobnosti glede letnega kongresa Mednarodnega PEN, ki bo septembra 2022 v Nantesu gostila Francija.

       Razprava se je nadaljevala o vlogi Mednarodnega PEN, še zlasti pa WfPC, pa tudi literarnega ustvarjanja v sodobnem svetu, kjer se pojavljajo vsak dan nove grožnje demokraciji in miru, ter vloga sodobnih tehnologij pri tem (umetna inteligenca, kibernetska varnost, hibridne vojne idr).

      Ifigenija Simonović je predstavila organizacijske in vsebinske priprave na 52. Mednarodnega srečanja pisateljev, ki bo od 21. do 24. aprila 2020 na Bledu, kjer bo Slovenski Center PEN organiziral okroglo mizo  Description or Promotion of Violence in Literature (vodila jo bo Teresa Salema), WfPC pa okroglo mizo All of us are Migrants: Literature in Exile (vodil jo bo dr. Edvard Kovač). F. Mikša je še informiral, da bomo na tokratnem srečanju okrepili sodelovanje z Ministrstvom za zunanje zadeve R Slovenije, saj bo kot uvodničar okrogle mize WfPC nastopil vodja Sektorja za človekove pravice na Ministrstvu za zunanje zadeve Marko Rakovec. Prisotni so pozdravili predvideni nastop predstavnika Ministrstva za zunanje zadeve na Bledu; nekateri so menili, da bi bilo v prihodnje potrebno še okrepiti sodelovanje z ministrstvi za zunanje zadeve držav, kjer Mednarodni PEN organizira svoje dogodke.

     Izredni pomen že tradicionalnega Mednarodnega pisateljskega srečanja na Bledu in vlogo zasedanja WfPC, ki poteka na srečanju, so ponovno izpostavili predsednik WfPC E. Pierat in predstavniki Mednarodnega PEN. Izražena je bila pripravljenost, da bi se okrogle mize na Bledu vsebinsko še nadgradile; svoj pogled na to bo v nekaj dneh pripravil predstavnik PEN centra Tičino (Švica) Sergio Roic, ki bo svoje tekst z naslovom Pour un nouveau siécle des lumièrs – le retour a l'âge de raison, poslal E. Pierratu in F. Mikši.

 

      Po zaključku zasedanja je E. Pierrat vodil ogled razstave v muzeju Musée du Barreau o aferi Dreifus (Dreifus Affair and Emile Zola), katere soavtor je tudi sam.        

 Zabeležili:

F. Mikša, E. Kovač in I. Simonović